Fotografia jako sztuka

Dla wielu z nas fotografia to sposób na zatrzymanie najpiękniejszych chwil w obiektywie. Dla innych to sposób na dzielenie się ze światem tym, co się z nami dzieje, co robimy, jak również, co jemy. Jednak dla wielu fotografia to również sztuka…

Rodzaje fotografii

Jeśli zgłębimy tematykę fotografii, to dojdziemy do wniosku, że mamy do czynienia z rozwiązaniem o wielu twarzach. Fotografię dzieli się na wiele rodzajów, a to, do jakiej kategorii przypiszemy poszczególne zdjęcia, zależeć może od jego przeznaczenia, jak i tematyki. Do fotografii tematycznej zaliczyć można takie dziedziny jak: fotografia ślubna, fotografia portretowa, fotografia krajobrazowa, fotografia rodzinna, fotografia modowa, czy nawet fotografia architektury.

W przypadku fotografii, którą klasyfikuje pod względem przeznaczenia, możemy wyróżnić m.in. fotografię rodzinną, fotografię galeryjną, czy fotografię reklamową. Jednak zdarza się też tak, gdy granice pomiędzy kategoriami się zacierają, bo kryje ona w sobie coś zupełnie innego – sztukę.

Kiedy fotografia zmienia się w sztukę?

Wielu z nas nie rozstaje się z aparatami. Można nawet śmiało stwierdzić, że fotografujemy wszystko i wszystkich. Czasami robimy to z automatu, czasami jednak poświęcamy każdemu kadrowi bardzo dużo uwagi i stajemy się uważniejsi na to, co fotografujemy. Czy to oznacza, że już wtedy mamy do czynienia ze sztuką? Kiedy fotografia zmienia się w sztukę? Każdy, kto oczekiwał jednoznacznej odpowiedzi, może się odrobinę rozczarować, ponieważ nie da się tego tak łatwo stwierdzić.

Mimo to istnieje kilka cech, które mogą wpłynąć na walory i siłę wyrazu wykonywanych zdjęć. O czym dokładnie mowa? Jeśli osoba, która wykonuje zdjęcia, ma jakąś wizję tego, co chce stworzyć i wie, jakie środki do tego wykorzystać, to już ma szansę na stworzenie fascynującego ujęcia, które nie będzie tylko zdjęciem z sesji rodzinnej, ale także prawdziwym dziełem sztuki. Jeśli do tego dana osoba jest kreatywna, potrafi wychwycić emocje, uczucia i odzwierciedlić je na zdjęciu, tak by wszystko ze sobą współgrało, to również wykonane zdjęcie może nabrać zupełnie innego charakteru.