Gdzie i jak uczyć się fotografii?

Rozważasz pracę w zawodzie fotografa? Nie wiesz, gdzie się uczyć? Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na szkolenie umiejętności w charakterze fotografa!

Samonauka

Na pewno uczyć się fotografii można we własnym zakresie, zwłaszcza że do dyspozycji mamy Internet, najsłynniejszych blogerów oraz fotografów, którzy udzielą wskazówek za darmo. Poza tym do swojej dyspozycji mamy liczne materiały dydaktyczne, więc bardziej zdyscyplinowane osoby mogą rozwijać swój warsztat samodzielnie.

Studia o kierunku fotografia

W celu zdobycia specjalistycznej wiedzy, odpowiednich umiejętności, jak również dyplomu potwierdzającego nasze kompetencje, warto zapisać się na studia kierunkowe. Całe szczęście na terenie całego kraju działa wiele uczelni, które oferują naukę na studiach o kierunku fotografia. Jedyne, co musimy zrobić, to wybrać najlepszą z nich, złożyć papiery i przykładać się do nauki.  

Kursy i szkolenia fotograficzne

Na tym jednak nie koniec propozycji, ponieważ dobrym sposobem na naukę fotografii są również specjalistyczne kursy i szkolenia. Tego typu warsztaty zwykle organizowane są pod okiem wykwalifikowanych osób, więc tutaj również możemy nabyć potrzebną wiedzę i umiejętności, by nauczyć się fotografii.

Kursy i szkolenia organizowane są w różnej długości. Niektóre trwają zaledwie kilka godzin, inne zaś kilka tygodni bądź miesięcy. Długość kursu, czy szkolenia warto dostosować do swoich oczekiwań, jak również umiejętności, bo to najlepszy sposób na odpowiednią naukę fotografii.

Staż pod okiem doświadczonego fotografa

Nie da się również zapomnieć o tym, że dobrym źródłem informacji może okazać się inny fotograf. Dobrą praktyką jest znalezienie mentora, który przekaże nam swoją wiedzę, pokaże swoją pracę i pomoże wypracować własny styl fotografii.

Dobrym przykładem jest fotografia ślubna gdzie fotograf nowicjusz może nabrać doświadczenia u boku innego fotografa ślubnego zaprawionego w boju. Jako drugi fotograf nie jesteśmy obarczeni tak dużą odpowiedzialnością co pozwala na ćwiczenia i kreatywny proces poszukiwania kadrów.

Dlatego, jeśli zdecydujemy się uczyć fotografii, to warto pomyśleć o odbyciu stażu. Wiem, że zwolenników tego typu rozwiązań jest niewielu, bo stażyści często nie otrzymują wynagrodzenia adekwatnego do nakładu pracy, ale staż pod okiem doświadczonego fotografa to czasami jedyny sposób na naukę fotografii.