ślub w plenerze

Na co zwrócić uwagę organizując ślub w plenerze na Śląsku

Jeszcze do niedawna śluby w plenerze mogliśmy oglądać jednie w filmach amerykańskich. Jednak z biegiem czasu wszystko się zmieniło i aktualnie ślubu w plenerze odbywają się również w Polsce. Aby jednak wszystko przebiegł zgodnie z planem, a nasz ślub w plenerze na Śląsku był idealny, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Jakich dokładnie? Tego dowiesz się z poniższego tekstu, więc zachęcamy do zapoznania się z jego treścią!

Organizacja ślubu w plenerze na Śląsku – formalności

Kiedy już zapadnie decyzja o organizacji ślubu w plenerze na Śląsku, to od razu pojawia się mnóstwo pytań związanych z tym, od czego właściwie zacząć. Jednak przede wszystkim należy wziąć głęboki oddech i zastanowić się, jaki właściwie ślub chcemy wziąć. Czy ma to być ślub kościelny w plenerze, czy też ślub cywilny? Na pierwszy rzut oka rodzaje ceremonii wydają się proste do zorganizowania, ale niestety rzeczywistość pokazuje, że w przypadku ślubu kościelnego będzie czekać nas nie lada wyzwanie.

Wszystko dlatego, że taka ceremonia musi odbyć się w miejscu uświęconym, a zgodnie z prawem kanonicznym za takie uważa się kościół parafialny jednego z przyszłych małżonków, czy też inny kościół, który nam przypadnie do gustu. Oczywiście dopuszcza się również organizacji ceremonii w kapliczce, ale jeśli marzy nam się ślub na plaży, czy w ogrodzie, to już trzeba liczyć się z przeszkodami. Istnieją jednak pewne wyjątki od reguły i w takich przypadkach można składać pismo do biskupa, ale żeby wyraził zgodę, trzeba przygotować solidne argumenty.

O wiele łatwiej będzie nam zorganizować ślub cywilny w plenerze, bo już w 2015 roku pojawiły się zmiany w prawie, które pozwalają na udzielenie ślubu poza urzędem stanu cywilnego. Jeśli w takie razie marzy nam się ślub na Śląsku w wyjątkowym miejscu, to urzędnik pomoże nam je zrealizować. Co ważne, opłata za ślub w urzędzie wynosi około 100 zł, w przypadku ślubu cywilnego w plenerze trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 1000 zł, więc warto wiedzieć, czy faktycznie jesteśmy gotowi na taki wydatek.

Organizacja ślubu w plenerze na Śląsku – o czym jeszcze pamiętać?

Niezależnie od tego, czy zamierzamy zawrzeć ślub kościelny, czy cywilny, do każdego z nich musimy się odpowiednio przygotować, a to oznacza między innymi zebranie potrzebnych dokumentów, czy uzyskanie oficjalnego pozwolenia na organizację uroczystości w wybrany miejscu. Samo miejsce powinno być naprawdę godne i odpowiednio zaaranżowane, a to oznacza sięgnięcie po dekoracje, czy nawet krzesła, dla wszystkich uczestników ślubu w plenerze.

Pamiętaj, że niektóre sale weselne na Śląsku mają możliwość organizacji ceremonii ślubnej w plenerze na terenie ich ogrodu. To bardzo praktyczne rozwiązanie gdyż zarówno miejsce ślubu jak i wesela są w tej samej lokacji.