Przed ślubem

Ślub coraz bliżej, a Wy nie wiecie, czy poradzicie sobie ze wszystkim? Martwicie się, że coś umknie Waszej uwadze i w tym najważniejszym dniu zaliczycie wielką wpadkę? Wszyscy w koło znają się lepiej i obsypują Was dobrymi radami? Ten poradnik jest właśnie dla Was. Fotografując od lat śluby, zebrałem mnóstwo rad, którymi postanowiłem podzielić się z Wami. Wszystko po to, abyście mogli przeżyli swój ślub na luzie. Zamiast niepotrzebnie stresować się, przeczytajcie ten tekst i cieszcie się tym dniem.

Suknię ślubną i garnitur wybierzcie odpowiednio wcześnie, ale na złożenie zamówienia w salonie czy u krawcowej zdecydujcie się dopiero na kilka tygodni przed Ślubem. Wszystko dlatego, że większość Par Młodych (a zwłaszcza Panien Młodych) bardzo chudnie przed tym niezwykłym dniem, w konsekwencji czego wybrane i uszyte wcześniej kreacje po prostu źle leżą.

Dobrze będzie, jeśli Pani Młoda odpowiednio wcześniej przetestuje makijaż i fryzurę ślubną. Taki zabieg pozwoli przede wszystkim na wybranie najpiękniejszego wariantu – makijażu i fryzury i oszczędzi rozczarowania i łez w dniu ślubu. Wcześniejsze testy będą też świetną próbą generalną i sprawią, że w Dniu Ślubu wszystkie, związane z przygotowaniami czynności zostaną wykonane terminowo.

W planowaniu tej pięknej Uroczystości najważniejszy jest… dobry plan! Dlatego, na co najmniej tydzień przed Dniem Ślubu sporządźcie dokładne notatki, w których skrzętnie opiszecie harmonogram zaplanowanych wydarzeń. Możecie też zgłosić się do mnie, wyślę Wam szablon, który pomoże zapanować nad wszystkimi wydarzeniami w dniu ślubu. Jeśli ta czynność Was przerośnie – poproście o pomoc najbliższą rodzinę, świadków, przyjaciół oraz osoby, które będą odpowiadać za oprawę ceremonii – członków zespołu weselnego czy właśnie fotografa. A kiedy plan zostanie już dopięty na ostatni guzik – prześlijcie go swoim bliskim. Możecie w nim napisać kilka słów o sobie, tak aby goście poznali Was lepiej. Warto podać dokładne godziny i adresy miejsc gdzie odbędzie się ślub i wesele. Kiedy przyjaciele, świadkowie i rodzina zapoznają się z harmonogramem, na pewno pomogą Wam dopilnować rozkładu zajęć i przejmą na siebie część z organizacyjnych obowiązków.

Przygotowania Pani Młodej

Panna Młoda to największa ozdoba tego Wyjątkowego Dnia. To na niej skupia się uwaga wszystkich gości i – oczywiście – Przyszłego Męża. Niestety, to właśnie piękne Panny Młode lubią się denerwować najbardziej wydarzeniami tej niezwykłej chwili. Dlatego, zamiast dostarczać Młodej dodatkowych nerwów – lepiej jest otoczyć ją wsparciem. Ważne jest, żeby Panna Młoda mogła zawsze liczyć na pomoc swoich bliskich i żeby nie była narażona na kąśliwe uwagi zawsze lepiej wiedzących cioć – samotnych specjalistek od szczęśliwego pożycia małżeńskiego. Choćby z uwagi na komfort przygotowań, Droga Panno Młoda, otocz się w Dniu Ślubu jedynie bliskimi przyjaciółmi i najbliższą rodziną. Tylko osoby, do których masz stuprocentowe zaufanie powinny być wtedy wokół Ciebie. A aktywność zgrai mądralińskich cioć i wszechwiedzących wujków niech ograniczy się do wyrażania zachwytu nad Twoją urodą i piękną suknią.

Panno Młoda pamiętaj, że ułożenie precyzyjnej fryzury i wykonanie idealnego makijażu trwa zdecydowanie więcej, niż przygotowanie dziennego koczka i casualowego make up’u. Dlatego makijażystkę oraz osobę, która będzie odpowiedzialna za wykonanie Twojego uczesania zaproś odpowiednio wcześniej  – tak, aby zostawić sobie furtkę na ewentualne poprawki.

Nigdy nie wykonuj makijażu ani nie układaj fryzury mając na sobie ślubną suknię. Pamiętaj, że lakier do włosów czy osypujący się puder może nie tylko zniszczyć delikatny materiał Twojej kreacji, ale i wyraźnie go poplamić. Zamiast tego – ubierz się w rozpinaną, wygodną bluzkę bez golfa, którą po skończonych przygotowaniach będziesz mogła szybko zdjąć – bez strat dla make up’u i pięknej fryzury. Pamiętaj też, że – jeśli zamówiłaś zdjęcia z przygotowań – to właśnie we wspomnianej już, wygodnej i rozpinanej bluzce zostaniesz na nich uwieczniona. Najlepiej będzie, jeśli wybierzesz nie tylko komfortową w noszeniu, ale i bardzo ładną i ponadczasową tunikę, w której będziesz się doskonale prezentować na ślubnych zdjęciach. Polecam również zadbać o porządek w miejscy gdzie będziesz się przygotowywać. Warto pozbierać niepotrzebne pudełka, reklamówki i inne rzeczy.

Przygotowania Pana Młodego

Przygotowania Pana Młodego trwają zdecydowanie krócej od przygotowań Pięknej Młodej. Różnicę czasu można więc doskonale wykorzystać na zabawną sesję zdjęciową, w ramach której Przyszły Mąż będzie mógł skorzystać z ostatnich chwil na wolności i powygłupiać się nieco przed obiektywem ze swoimi najlepszymi kumplami.

Między jednym i drugim, bacznie fotografowanym gagiem – Pan Młody nie może jednak zapomnieć o tym, że w tym Wyjątkowym Dniu on także powinien prezentować się nienagannie. Dlatego dobrze będzie, jeśli Przyszły Mąż otoczy się w chwili przygotowań nie tylko najlepszymi kumplami, ale i sprawdzonymi przyjaciółmi, którzy pomogą mu dokładnie zawiązać krawat czy zapiąć spinki mankietowe. Jeśli jednak nie znajdzie się nikt kto będzie znał się na rzeczy, służę pomocą.

Błogosławieństo

W chwili błogosławieństwa nie śpieszcie się! Doceńcie ten niezwykły, wzruszający moment i zróbcie wszystko, aby został on pięknie utrwalony na zdjęciach. Dlatego postarajcie się, aby błogosławieństwo zostało udzielone w dobrze oświetlonym pomieszczeniu i żeby brały w nim udział wszystkie, najważniejsze dla Was osoby.

Podczas zdjęć starajcie się ustawić tak, aby Wasze twarze były zwrócone przodem lub bokiem do okna, a naturalne światło pięknie otaczało zarówno Was, jak i ważne dla Was osoby. A jeśli nawet o tym zapomnicie, nie martwcie się, podpowiem gdzie i jak się ustawić.

Wyjście z domu

Wyjdźcie z domu odpowiednio wcześniej, a do kościoła lub USC jedźcie okrężną drogą. Dzięki temu dotrzecie na miejsce w odpowiednim czasie, a więc w chwili, kiedy zgromadzą się tam wszyscy goście. Kiedy będziecie już na miejscu – nie wysiadajcie od razu z samochodu, tylko zaczekajcie na mnie. Zdjęcia prezentujące Nowożeńców spoglądających przez uchyloną (od strony Panny Młodej) szybę udekorowanego auta prezentują się po prostu fenomenalnie!

Wychodźcie z samochodu powoli i majestatycznie. Cieszcie się chwilą i nie zastanawiajcie nad tym, czy tren sukni jest na swoim miejscu i czy garnitur Młodego nie wygniótł się w podróży. Niech niuansami zajmą się Wasi najbliżsi. Pan Młody niech nie zapomni otworzyć drzwi Pani młodej.

Ceremonia

Uczulcie gości, żeby weszli do kościoła w odpowiedniej chwili. Niech zaproszeni na Wasz Ślub bliscy nie gromadzą się na zewnątrz, nie palą papierosów, nie urządzają przyjacielskich pogawędek. Jeśli wśród zaproszonych osób znajdzie się kilku nonkonformistów – poproście wcześniej swoich świadków, żeby zadbali o to, aby wyłamujący się z harmonogramu goście potulnie i o czasie weszli do wnętrza kościoła (zawsze można postraszyć użyciem siły 🙂 ).

Jeśli wśród Waszych najbliższych są seniorzy – poproście swoich przyjaciół, aby się nimi należycie zaopiekowali i wskazali wygodne miejsca w pierwszych ławkach kościoła. Dalszych krewnych z dziećmi, koleżanki i kolegów też poproście, aby zasiedli w ławkach jak najbardziej zbliżonych do ołtarza. Puste rzędy bardzo źle prezentują się na zdjęciach!

Poproście – jeszcze przed ślubem – bliskich, żeby wyciszyli telefony komórkowe i inne, elektroniczne gadżety. Uprzedźcie rodzinę i przyjaciół, że w kościele zdjęcia wykonuje tylko fotograf, czyli ja. Aby wykonywać zdjęcia w kościele trzeba posiadać specjalne zezwolenie, a znam księży którzy przerywali ceremonię w chwili kiedy z ławek wylewał się tłum fotografów. Możecie ich uspokoić, że zdjęcia będą dostępne w internetowej galerii dla wszystkich.

Do kościoła wchodźcie wolno i dostojnie. Nie patrzcie pod nogi, nie zapominajcie o uśmiechach i nie przejmujcie się łzami wzruszenia cisnącymi się do oczu! Jeśli Pannę Młodą do ołtarza odprowadza ojciec, niech przyszła Żona pozwoli mu cieszyć się chwilą. Kiedy wzruszony tata zechce się zatrzymać i ucałować swoją małą księżniczkę – niech to zrobi!

Nie bójcie się czułości! Jeśli odczuwacie taką potrzebę – chwyćcie się za dłonie lub patrzcie sobie głęboko w oczy. Nie zwracajcie uwagi na to, co robię – to najlepszy sposób na piękne, naturalne i wzruszające zdjęcia! Kiedy będziecie wypowiadać słowa przysięgi – odwróćcie się do siebie – to Wasza chwila i to Wasze emocje są najważniejsze! Reszta świata w tym momencie nie jest istotna. Obrączki trzymajcie dwoma palcami. Starajcie się je nakładać wolno dostojnie. Patrzcie sobie raz w oczy, raz na splecione dłonie. Nie zapomnijcie o pocałunku!

Jeśli zdarzy się Wam upuścić obrączkę – nie przejmujcie się, to nie jest zły omen, tylko zabawna sytuacja, którą należy potraktować z humorem. Nie rzucajcie się szczupakiem za turlającą się po podłodze obrączką – niech jej schwytaniem zajmie się świadek.

Wyjście z kościoła

Już po wszystkim, jesteście Małżeństwem! Cieszcie się chwilą, uśmiechajcie do gości. Następnie, jako ostatni wyjdźcie z kościoła powolnym, dostojnym krokiem. Jeszcze w trakcie ustalania daty Ceremonii zapytajcie księdza, czy wyraża zgodę na to, aby Wasi bliscy obrzucili Was ryżem, płatkami kwiatów lub monetami. Jeśli ksiądz wyrazi aprobatę – poproście gości o przygotowanie sporej ilości odpowiednich „akcesoriów”. Poproście bliskich, aby ryż, płatki kwiatów lub monety wyrzucali do góry, a nie pod Wasze nogi. Dzięki temu zdjęcia będą bardziej spektakularne, a Wy nie poczujecie się jak w trakcie groźnego bombardowania.

Jeśli chcecie mieć zdjęcie grupowe przed kościołem, ustalcie to wcześniej ze mną, a później poinformujcie o tym swoich gości. Jeśli przed kościołem nie ma schodów, postarajcie się, aby świadkowie zadbali o kilka ławek – będziecie mogli na nich usiąść w gronie najbliższych członków rodziny, przyjaciół i drogich seniorów. Postarajcie się też, aby zdjęcie grupowe zostało wykonane jeszcze przed składaniem życzeń, tak aby uniknąć sytuacji, że po złożonych życzeniach goście rozejdą się lub odjadą w poszukiwaniu sali weselnej.

Przyjęcie weselne

Jeśli Pan Młody zdecyduje się przenieść Pannę Młodą przez próg – pozwólcie mi wejść jako pierwszemu. Dzięki temu  zdjęcie będzie bardziej widowiskowe, a kiedy przyjdzie czas na rzucanie kieliszkami – ustawcie się tak, aby za Waszymi plecami było naprawdę dużo miejsca. Dzięki temu będziecie mogli spokojnie rozbić szkło – bez zamartwiania się o to, czy nie wycelujecie przypadkiem w gości i nikomu nie zrobicie krzywdy.

Bawcie się do woli – to Wasze wesele! Zacznijcie od pierwszego tańca. Wykonując go, pozwólcie się podziwiać zebranym gościom. Nie zapomnijcie o puszczeniu oka do fotografa. Ustalcie z zespołem nie tylko rodzaj muzyki, ale i natężenie światła. Pamiętajcie, że najlepszy klimat zabawy tworzą kolorowe reflektory, których blask równie pięknie co w rzeczywistości prezentuje się na zdjęciach.

Dużo tańczcie i bierzcie czynny udział w weselnych zabawach. Bawcie się w parze i w gronie przyjaciół. Przed weselem poproszę Was o wskazanie najważniejszych dla Was osób, tak aby pojawiały się częściej niż zwykle na fotografiach. Tort weselny postarajcie się podać jako pierwszy, główny deser – wtedy smakuje najlepiej! Ciasto krójcie wspólnie, trzymając splecionymi dłońmi nóż. Jeśli chcecie – częstujcie się wzajemnie ciastem, a ukrojone kawałki przekazujcie gościom.

Postarajcie się aby dokładny plan wesela uzgodnić z orkiestrą i obsługą sali. Spróbujcie też wkomponować w przebieg wesela oryginalne atrakcje – na przykład puszczanie lampionów. Ustalając godzinowy przebieg wesela, postarajcie się zaplanować całość tak, aby ważne elementy – oczepiny, krojenie tortu, zabawy – odbyły się przed godziną 1 w nocy. Po tym czasie goście zwykle nie są już w dobrej formie, a Wy musicie płacić za dodatkowy czas pracy fotografa.

Na koniec najważniejsze – to jest Wasz dzień i to Wy musicie czuć i bawić się dobrze, a nie wszystkowiedząca ciocia.

Co ze stresem i pogodą?

Mam nadzieję, że ten tekst pomoże Wam przejść przez ten dzień na luzie i bez stresu. Zawsze możecie na mnie liczyć i w każdej sprawie pisać lub dzwonić. Mam już trochę tych ślubów za sobą, więc bez problemu podzielę się z Wami moją wiedzą i doświadczeniem. Gdy już nadejdzie ten dzień będę czuwał abyście czuli się doskonale i uśmiech nie schodził z Waszych twarzy. Ostatnia sprawa – pogoda. Jeśli chcecie mieć pewność, że słońce nie schowa się za chmurami pełnymi deszczu, to dzień wcześniej wyślijcie do TVN Meteo, SMS-a o treści “POGODA”. To zawsze działa 🙂