Specyfika śląskiego wesela – tradycje i zwyczaje ślubno-weselne na Śląsku

Śląsk jest regionem Polski o bardzo specyficznych, ale i przy okazji bardzo pięknych tradycjach i zwyczajach ślubno-weselnych. O czym dokładnie mowa? Poniżej przedstawiamy kilka z nich!

Trzaskanie

Jedną z najbardziej znanych tradycji na Śląsku jest „trzaskanie” zwane również „czaskaniem”. Zwyczaj ten polega na tłuczeniu szkła i porcelany przed domem rodzinnym Panny Młodej w wigilię ślubu. Przybyli na wydarzenie goście przebierają się w śmieszne stroje, zbierają ze sobą wyroby porcelanowe, a następnie tłuką je przed domem Panny Młodej.

Jej zadaniem jest wysprzątanie wszystkich potłuczonych elementów. Dawnej zajmowała się tym sama, lecz z biegiem czasu wprowadzono modyfikacje w zwyczaju i obecnie coraz częściej zauważyć można, że razem z Panną Młodą potłuczoną porcelanę zbiera też przyszły Pan Młody, do którego swoją drogą należy częstowanie przybyłych gości wódką oraz kołaczem weselnym.

zdjęcie: Dawid Zieliński – fotograf ślubny Śląsk

Wykupiny Panny Młodej

Inną, również bardzo ciekawą tradycją śląską są wykupiny Panny Młodej. Z czym tym razem mamy do czynienia? To zwyczaj, w którym świadkowa Panny Młodej negocjuje z przyszłym małżonkiem cenę, jaką przyszły małżonek zapłaci, zanim dostanie kobietę za żonę. Jest to symboliczna zapłata, więc oczywiście wielkość majątku nie ma znaczenia, a bardziej kreatywność, która doprowadzi do tego, że świadkowa Panny Młodej zostanie przekonana, że ma do czynienia z godnym kandydatem na męża.

Śląskie „szlogi”

Śląskie „szlogi” to również bardzo popularna tradycja, która pojawia się w czasie drogi Młodych do kościoła. Pod jej nazwą skrywają się bramy/szlabany zrobione ze sznurków, kolorowych kwiatów, czy nawet z bibuły. Najczęściej szlogi ustawiają sąsiedzi i znajomi. Aby Młodzi mogli przejechać dalej, muszą zapłacić weselną wódką.

Oczepiny

Mówiąc o ślubno-weselnych zwyczajach na Śląsku nie sposób zapomnieć o oczepinach, Choć tradycja ta pojawia się na przyjęciu weselnych w różnych rejonach, to na Śląsku przebiega w bardzo charakterystyczny sposób. Dlaczego? Na Śląsku ceremoniał polega na pozbawieniu się wzajemnie przez Parę Młodą atrybutów ślubnych, co oznacza, że tutaj to Pan Młody ściąga żonie welon, a Panna Młoda mu muszkę.