Jak robić lepsze zdjęcia ślubne?

Zdjęcia ślubne to z pozoru nie jest prosta sprawa. Nie każdy, kto posiada lustrzankę może robić piękne zdjęcia ślubne. Nie wystarczy dobry sprzęt, ale trzeba mieć jeszcze coś więcej w sobie. Fotograf ślubny powinien mieć wyczucie smaku, potrafić znaleźć i wyłuskać z wesela najważniejsze smaczki, tak by później zaskoczyć klienta. Więc w czym sedno sprawy? Trzeba mieć oczy i uszy szeroko otwarte, żeby nic nam nie umknęło. Zdjęcia ślubne to wyzwanie, dla każdego i trzeba pamiętać, że nawet doświadczony fotograf ślubny może wpaść w rutynę i zepsuć reportaż ślubny.

Zdjęcia ślubne i nowe buty?

Najważniejsze to aby się przygotować, aby wiedzieć co i kiedy się wydarzy. Nie może być tak, że na weselu Para Młoda ma specjalne atrakcje (armata, czarodziej, animatorka dla dzieci, pokaz fajerwerków, itp.), a nas nie ma przy tym, bo ktoś prosił nas o zdjęcie przy stole. Bezwzględnie musimy panować nad wszystkim. Jak duch, który krąży nad domem, kościołem czy salą weselną. W tej materii fotograf ślubny nie może sobie pozwolić na wpadkę. Musi być wszędzie tam, gdzie trzeba zrobić zdjęcia ślubne. Szczególnie ważne są zdjęcia z najbliższymi. Już nie raz zdarzało mi się słyszeć od gości, że jak byli niedawno na innym weselu to fotograf ślubny olał temat i radził, aby takie zdjęcia zrobili sobie telefonem. A tutaj babcia albo ciocia chciałyby się pokazać ładnie na zdjęciu, bo mają piękną nową sukienkę, albo nowe buty. To dla nich bardzo ważna sprawa i nie można tego pominąć.

Zdjęcia ślubne - na co zwracać uwagę?

Dobre pytanie :) Ważne, abyśmy o niczym nie zapomnieli, a jak to osiągnąć? Trzeba się odpowiednio przygotować. Jak to robię? Jakiś tydzień przed ślubem kontaktuję się z Parą Młodą i rozpytuję ją o wszystkie najważniejsze aspekty ich ślubu. Mam specjalną listę z pytaniami, która pomogą mi się przygotować jako fotografowi ślubnemu do tego wyjątkowego dnia. Pytani dotyczą tego, gdzie będą przygotowania, gdzie makijaż, jak będą wchodzić do kościoła, kto będzie prowadził do ołtarza Panią Młodą, gdzie zdjęcie grupowe, kiedy tort, czy będzie pierwszy taniec, czy wesele będzie rozkręcać DJ czy zespół oraz wiele, wiele innych. Jest jeszcze jedno ważne pytanie — czy na sali będą osoby starsze, które nie dotrwają do końca wesela. Na przykład dziadek, który choruje i przeszkadza mu hałas. Takich osób z pewnością nie można pominąć w całym reportażu.

Zdjęcia ślubne - jak się przygotować do ślubu?

Dzień przed ślubem ładuję baterie, formatuję karty i pakuję aparaty do torby. Planuję sobie zgodnie z moją ankietą trasę w telefonie. Nie wyobrażam sobie sytuacji, kiedy chcę jechać na salę, a pod kościołem orientuję się, że nie mam adresu. Przeżyłem już taką sytuację, nigdy więcej. Co jeszcze robię? Pakuję do torby wizytówki, czasem pakuję jakieś drugie śniadanie. Wolę być zabezpieczony, niż potem chodzić głodny. Prasuję koszulę, marynarkę i spodnie. Jak trzeba to pastuję buty, w końcu trzeba dbać o swój styl, w myśl przysłowia Jak Cię widzą, tak Cię piszą”. Fotograf ślubny musi pamiętać też o wyglądzie. Inaczej zjedzą go goście.

Zdjęcia ślubne - gdzie i kiedy?

W dniu ślubu budzę się godzinę wcześniej. Jem porządna jajecznicę — to taki ślubny zwyczaj. Ubieram się i po chwili wyruszam w drogę. W radio obowiązkowo “Trójka”. Bez niej nie istnieję. I zgodnie z planem jadę do Pani lub Pana Młodego. Ogólnie zaczynam pracę tak od godziny 8.00. Kiedyś startowałem spod domu o 5.00. Teraz już tego unikam, bo potem po oczepinach fotograf ślubny ledwo trzyma się na nogach. W ciągu dnia jest sporo przemieszczania się, bo miejsc do odwiedzenia jest czasem sporo. Fotografia ślubna to wyzwanie, nie można jej traktować tak po macoszemu. Jak mamy coś zrobić to porządnie, a nie byle jak. Fotograf ślubny nie może sobie pozwolić na byle jakie zdjęcia ślubne.

Zdjęcia ślubne - jaki aparat i wyposażenie?

Czy pisać, o tym jakiego sprzętu używam? Nie wiem, czy ktoś chciałbym to czytać, może jakiś zapaleniec Pan Młody. Choć oni mają na głowie inne sprawy w dniu ślubu. No dobrze, skoro wywołałem temat napiszę, że używam aparatów Nikona. Nie, żebym był jakimś wielkim ich fanem, ale są pewne, nie zawodzą i zawsze mogę na nie liczyć. Do tego mają opcję WiFi, która pozwala mi na zgrywanie zdjęć w czasie wesela na tablet i potem publikację na Instagramie w formie relacji. To moje odkrycie spodobało się bardzo w tym roku i wiele osób wręcz prosi o takie coś dla nich.

Zdjęcia ślubne - podsumowanie

Kiedy kończy się wesele dla fotografa ślubnego i można już się spakować, by wracać do domu – pakuję torbę i wsiadam do auta. Ogólnie jestem minimalistą i nie używam zbyt wielu dodatków, bo uważam, że zdjęcia powinny bronić się same. I gdy już jestem w aucie w radio znowu towarzyszy mi Polskie Radio Program 3. Szczególnie nocą lubię ich audycje. Zazwyczaj jest to audycja Potrójne Pasmo Przenoszenia”. Lubię wracać z dalekich wesel, wtedy mogę dłużej słuchać radia. W domu już tylko odkładam torbę obok biurka, wskakuję pod prysznic, a potem do łóżka. Rano zgrywam karty i mogę się zająć domem i rodziną.

Tylko pamiętajcie, że jeśli chcecie lepsze zdjęcia ślubne, to można pytać o terminy na 2021 rok. Na 2020 też coś znajdziemy, jeśli trzeba, byle zapytać :)